Péče: Pár rad pro nové majitele japánků

 

Pečlivě jste si vybrali štěně Japan-China.

Nejdříve byste s ním měli navštívit veterinárního lékaře, kterého si také velmi pečlivě vyberte ať už podle doporučení jiných chovatelů psíků nebo podle doporučení Vašeho poradce chovu.
Musíte dbát na očkování, odčervení, ošetřování proti vnějším parazitům právě podle doporučení Vašeho veterinárního lékaře. V očkovacím průkaze můžete také najít tabulky, jak často a v jakém věku máte psíka očkovat a odčervovat.
Krmit psíka  byste měli nejlépe superprémiovými granulemi nebo pečlivě zvolenou a vyváženou čerstvou stravou (BARF). V současné době je u nás velmi mnoho značek psích granulí, ale raději dejte na radu chovatele, od kterého psíka máte. Velmi dobrá a mezi chovateli hodně používaná je EUKANUBA, ND nebo ROYAL CANIN. Tyto značky mají rozdělené krmivo podle velikosti psíků, podle věkové kategorie a podle případné diety. Dobré zkušenosti máme i s granulemi české značky BRIT CARE.
Chuť k jídlu a projev štěněte sledujte. Oznamuje Vám tak jako prvním, že něco není v pořádku. Pokud nemá chuť k jídlu, nebo je unavené, polehává, zadýchává se, nechodí s ocáskem nahoru a pod. je to příznak, že se něco děje a musíte navštívit veterináře.
Zdravé štěně Vám poroste před očima a bude Vám dělat jen radost. Je dobré ho alespoň jedenkrát týdně vážit, aby jste nebyli jednoho dne překvapeni, že psík, který má dosáhnout v plnoletosti do pěti kylogramů, dosáhl na tuto váhu již v půl roce.
  • Péče o srst: denně, nebo alespoň 2x týdně kartáčujte srst Vašeho japánka. Psík si tak rychleji na tuto proceduru zvykne a bude mu příjemná. Předejdete tak také tvoření uzlíků a plstnatění srsti. 
  • Nesmíte zapomínat na očistu genitálií a jejich okolí. Zaschlá moč má nepříjemný zápach a ten by vadil nejen Vám, ale i Vašemu psíkovi a způsobil by, že srst by byla nevzhledně zažloutlá. 
  • Kontrolujte okolí konečníku, jestli tam nezůstaly po vyprázdnění částečky výměšků. Může se  totiž stát, že na dlouhých chlupech se něco zachytí, pak stačí dané místo omýt. 
  • Všímejte si také análních žlázek. Pokud psík tzv. sáňkuje zadečkem po koberci, měli byste anální žlázky vyprázdnit. (Pokud si na to netroufáte, tak každý veterinář tuto činnost zvládne stejně hladce jako ostříhání drápků.)
  • Čistěte oči a uši. Jak jsou japaní očíčka veliká, stává se, že na oku zůstane nějaký chlup nebo smítko. Stejně tak i uši jsou japaní ozdobou a tak si zaslouží pravidelnou péči. Jsou klopená, tím pádem i náchylnější na záněty, pokud se do uší dostaně nepořádek nebo voda, proto je pro spokojenost Vašeho psíka nezapomínejte kontrolovat a případně čistit. 
  • Nezbytné u japánků je stále čistit prostor mezi nosíkem a nosní vráskou. S tím, jak má japánek velké oči, se pojí často i to, že hodně slzí, a tento prostor je pak vlhký od slz. Také je to místo, kde se často kůže zapařuje zvláště v letních měsících  a i z tohoto důvodu se pak musí vysušovat (K tomu Vám pomůže vatový tamponek nebo stačí třeba i papírový kapesníček).
  • Stříhejte pejskovi pravidelně drápky, chloupky mezi bříšky na tlapičkách a to nejen pro parádu, ale je to důležité pro zdravé tlapky a pohodlnou chůzi Vašeho psíka.
  • Hlídejte zoubky japánka. Malá plemena celkově mívají často problém se zubním kamenem, který může přerůst v zánět dásní. Díky vhodné stravě je možné tvorbu zubního kamenu minimalizovat. V současnosti se prodávají i různé doplňky stravy, které při pravidelném podávání opravdu dokáží s tímto problémem pomoci a tak se vyhnete drahé návštěvě veterinaře, který by musel v narkóze pejskovi odstranit zubní kámen ultrazvukem a vytrhat zkažené zuby. Prevence se Vám rozhodně vyplatí a ulehčí to i Vašemu pejskovi.

Je velmi dobré se zaregistrovat v některém z chovatelských klubů Japan-Chinů, kde získáte odborného poradce a také budete informováni o dění a novinkách týkajících se Vašeho plemene.